FacebookTwitterLinkedIn

Jak odinstalovat program ve Windows XP, Windows 7, Windows 8, Windows 10 a Mac OS X

Počítačoví uživatelé, kteří neúmyslně instalovali do systému jakýkoliv program jej mohou též prostřednictvím Windows funkcí též snadno odinstalovat. Počítačoví uživatelé by měli v tomto ohledu vědět, že v současné době je internet doslova zaplněn potenciálně nevyžádanými aplikacemi, které se instalují do počítače spolu s bezplatnými programy nebo prostřednictvím klamavých online reklamních zpráv.

Software, instalovaný bez vědomého souhlasu uživatele, nejčastěji způsobuje zobrazování nevyžádané reklamy, zpomalení výkonu operačního systému a může vést též k ohrožení bezpečnosti a soukromí. Pro vyhnutí se instalaci takovýchto potenciálně nevyžádaných programů by tudíž uživatelé měli instalovat pouze takový software, ke kterému mají důvěru a jsou při jeho stahování náležitě ostražití.

Jak odinstalovat program ve Windows XP?
Jak odinstalovat program ve Windows 7?
Jak odinstalovat program ve Windows 8 a Windows 10?
Jak odinstalovat program ve Mac OS X?

Odinstalování programu pomocí CCleaner
Odinstalování programu pomocí Revo Uninstaller
Odinstalování programu pomocí IObit Uninstaller

Jak odinstalovat program ve Windows 7:

1. Začněte najetím na Windows start menu a kliknutím na logo Windows (tlačítko Start).

Windows 7 tlačítko start

2. Po rozbalení menu Start zvolte "Ovládací panely".

Windows 7 start menu

3. V souvislosti s možnostmi zobrazení klikněte na "Odinstalovat program" nebo "Programy a funkce".

Windows 7 Panel nástrojů - odinstalování programu

4. Po otevření okna Programy a funkce vyberte ze seznamu program, který chce odinstalovat a následně klikněte na tlačítko "Odinstalovat".

Windows 7 Programy a funkce

5. Potvrďte, že chcete program skutečně odinstalovat kliknutím na tlačítko "Ano".

Windows 7 potvrzení odinstalace programu

Jak odinstalovat program ve Windows XP:

1. Začněte najetím na Windows start menu a kliknutím na tlačítko Start.

Windows XP tlačítko Start

2. V rozbaleném menu Start zvolte "Nastavení" a následně klikněte na "Ovládací panely".

Windows XP Start Menu

3. V okně Ovládacích panelů klikněte na "Přidat nebo odebrat programy".

Windows XP Ovládací panely

4. V okně "Přidat nebo odebrat programy" vyberte program, který si přejete odinstalovat a klikněte na tlačítko "Změnit/Odebrat".

Windows XP změnit/odebrat program

Jak odinstalovat program ve Windows 8 a Windows 10:

1. Na obrazovce "Start", začněte psát "Ovládací panely".

Windows 10 App vyhledávání

2. Klikněte na "Ovládací panely", zobrazené v Apps výsledcích vyhledávání. V otevřeném okně vyberte "Programy a funkce".

Windows 8 programy a funkce

3. V okně Programy a funkce vyberte program, který si přejete odinstalovat a klikněte na tlačítko "Odinstalovat".

Windows 8 odinstalování programu

V případě, že program nelze odinstalovat:

Počítačoví uživatelé, kteří mají s úplným odinstalováním programů z počítače problémy, mohou vyzkoušet pro tento případ programy třetích stran. Tyto programy Vám pomohou najít ve Vašem počítači zbývající neodstraněné soubory a záznamy v registrech, které byly při odinstalování opomenuty.

Odinstalování programu pomocí CCleaner:

Stáhněte, instalujte a spusťte CCleaner. Po spuštění programu vyberte "Nástroje". V seznamu odinstalovaných programu vyberte program, který chcete odinstalovat a klikněte na tlačítko "Spustit odinstalaci".

odinstalace programu pomocí CCleaner

Odinstalování programu pomocí Revo Uninstaller:

Stáhněte, instalujte a spusťte Revo Uninstaller. Po spuštění programu vyberte program, který chcete odinstalovat a klikněte na tlačítko "odinstalovat".

Odinstalování programu pomocí Revo Uninstaller

Odinstalování programu pomocí IObit Uninstaller:

Stáhněte, instalujte a spusťte IObit Uninstaller. Po spuštění programu vyberte program, který chcete odinstalovat a klikněte na tlačítko "odinstalovat".

Odinstalování programu pomocí IObit uninstaller

Závěrem:

Nyní již víte, jak odistalovat program pomocí funkcí Windows nebo prostřednictvím programu třetích stran. Pravidelným kontrolování a odstraňováním nepoužívanách programů navíc docílíte rychlejšího spuštění počítače a zvětšení místa na disku. Odinstalací potenciálních nevyžádaných programů navíc může dojít ke znatelnému zvýšení výkonnosti operačního systému a odstranění zobrazování rušivých reklam či přesměrování prohlížení.

Jak odinstalovat program ve Mac OS X?

Uživatelé Mac OS X mohou stahovat aplikace z různých zdrojů, a to například z internetu, Mac App Storu, vyměnitelných disků apod. Bohužel je však internet v současné době doslova zaplaven bezplatnými klamavými instalátory, v jejichž důsledku dochází k instalování škodlivých aplikací a nevyžádanému přesměrování prohlížeče nebo zobrazování rušivé reklamy. Tento článek Vám ukáže postup, jak tyto nevyžádané aplikace odinstalovat. Vezměte prosím na vědomí, že není možné odinstalovat aplikace, které jsou integrální součástí OS X, například Safari nebo FaceTime.

Odinstalování aplikací stažených z Mac App Store:

Klikněte na ikonu "Launchpad" ve Vašem Docku. Klikněte a podržte tlačítko myši stisknuté nad ikonem aplikace dokud se tato nezatřese. Následně klikněte na tlačítko "X" zobrazené vedle aplikace, jíž si přejete odinstalovat.

Odinstalování Mac aplikací stažených z App Store

Z Mac App Store je následně možné kteroukoliv z odinstalovaných aplikací znovu nainstalovat.

Odinstalování aplikací stažených z internetu (pomocí vlastních odinstalátorů):

Klikněte na ikonu "Finder" v Docku a v bočním menu vyberte "Aplikace". Následně vyberte aplikaci, kterou si přejete odinstalovat. Ikonu této aplikace buď přetáhněte do koše nebo vyhledáním ve složkách najděte příslušný odinstalovávač prohlížeče. Tento následně spusťte dvojklikem a postupujte podle zobrazených instrukcí.

Odinstalování Mac aplikací pomocí vlastní odinstalace

V případě, že se při odinstalování aplikace vyskytnuly problémy, můžete pro odinstalování zkusit využít software třetích stran:

AppDelete zvládá odstraňování aplikací, widgetů, panelů, pluginů, spořičů obrazovek a dalších obdobných souborů.

Odinstalování Mac aplikací prostřednictvím appdelete

CleanApp sleduje aktivitu souborů a dokáže vyhledat zbytečná data, která na disku pouze zabírají místo. Zvládá odstraňovat ovládací panely, fonty, widgety, pluginy, ovladače a jazykové balíčky.

Odinstalování Mac aplikací prostřednictvím cleanapp

AppZapper je snadno ovladatelný program pro odinstalovávání aplikací. Rozpoznává soubory přiřazené k aplikacím, které si uživatel přeje odinstalovat a umožní tyto jedním kliknutím eliminovat.

Odinstalování Mac aplikací prostřednictvím appzaper

Závěr:

Nyní již znáte postup pro odinstalaci aplikací pomocí zabudovaných OSX funkcí nebo prostřednictvím nástrojů třetích stran. Abyste se vyhnuli instalaci škodlivých aplikací a byli tak online v bezpečí, doporučujeme Vám stahovat aplikace výhradně z Mac App Store. V případě, že budete potřebovat stáhnout aplikaci z jiného zdroje, prověřujte při její následné instalaci důsledně každý instalační krok. Tímto postupem můžete odmítnout instalaci nevyžádaného svazovaného softwaru, jenž může být následně zdrojem případných problémů. V případě žádosti o pomoc současně můžete využít též naše fórum.

Odstranění virů a malware

Tato stránka obsahuje informace, jak se malwarovým nebo virovým infekcím úspěšně vyhnout.

Odstranění malware