FacebookTwitterLinkedIn

Jak Odstranit Spyware?

Všeobecné informace:

V současnosti je internet všemožným škodlivým softwarem doslova zaplaven. Tvůrci těchto podvodných programů je přitom vytváří za účelem finančních zisků. Kybernetiční zločinci těží z podvádění nic netušících uživatelů, když jim fakticky vnutí koupi falešného antivirového softwaru, nutí je platit neexistující poplatky (výkupné) za odblokování počítače atp. Při vobně Vašeho antispywarového a antivirového software byste se proto měli vždy ujistit, že se jedná o produkt dostatečně známý a prověřený. Vemte přitom na vědomí, že celkem více nezž 640.000 internetových adres a přibližně 5,8 milionu stránek je zasaženo malwarem (a toto číslo stále stoupá). Statistiky nakažených stránek si sami můžete prověřit na Google Security Blogu. Měli byste dále rozumět tomu, že procházení podezřelých stránek riziko napadení Vašeho počítače spywarem, malwarem a viry výrazně zvyšuje. Na pozoru byste se měli mít obzvláště při procházení stránek s:

 • Obsahem pro dospělé
 • Softwarové crack, key-generátory...
 • P2P stránky
 • Warez stránky

V případě návštěvy takovýchto podezřelých stránek byste se měli vyvarovat kliknutí na vyskakovací okna, reklamní bannery a další samootevírací okna. V případě výskytu takovýchto vyskakovacích oken stránky urychleně opusťte. V případě, že se vyskakovací okno objeví na Vaší obrazovce, nejlepší způsob jeho uzavření je stistknutí klávesové kombinace ALT+F4 nebo stisknutí CTRL+ALT+DEL (a zavření Vašeho internetového prohlížeče). Abyste dokázali účinné zabránit proniknutní malware do Vašeho počítače, měli byste používat originální verzi antivirového programu s průběžnými ochrannými funkcemi; v současné době již většina antivirového software poskytuje náležitou ochranu proti proniknutí malware a virů do Vašeho systému.

Dalším běžným zdrojem infekcí jsou emailové zprávy:

 • Neotevírejte emailové přílohy od podezřelých odesílatelů.
 • Před stažením přílohy vždycky prověřte jejich případnou nákazu.
 • Neklikejte na odkazy umístěné v podezřelých emailech.

Jak poznat, že je Váš počítač spywarem nebo malwarem infikován?

 • Výkon počítače je nižší než obvykle.
 • Domovská stránka Vašeho internetového prohlížeče (Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla FireFox, Opera....) se bez Vašeho souhlasu změnila.
 • Časé chyby systému a internetových prohlížečů.
 • Blokace antivirových nebo antispywarových programů.
 • Při prohlížení internetu se objevují nevyžádaná vyskakovací okna.
 • Ve Vašem internetovém prohlížeči se bez Vašeho souhlasu objevil nový panel nástrojů.

Shora uvedené jsou hlavními příznaky napadení systému. V případě, že některá z těchto situací nastala, prověřte Váš počítač na spywarové a malwarové infekce. Vyberte si program z naší sekce Nejlepší odstraňovače spyware a prověřte skenem celý systém.

Jak chránit Váš počítač před různými bezpečnostními infekcemi?

Většina nejběžnějších bezpečnostních infekcí se šíří díky vyhledání a napadení slabých stránek počítače - pravidelná aktualizace Vaše operačního systému a nainstalovaných programů tak může zvýšit odolnost proti různým druhům útoků, trojským koním a virům. Častí aktualizace Flash, Javy, internetových prohlížečů a operačních systémů je v tomto ohledu nutností, neboť používání zastaralé verze software riziko napadené malwarem a spywarem podstatně zvyšuje.

Aktualizujte Váš operační systém:

Windows Update

Aktualizujte Váš internetový prohlížeč:

Internet Explorer
Mozilla FireFox
Google Chrome
Opera

Testujte Váš počítač na případná bezpečnostní rizika. Stáhněte si Windows Malicious Software Removal Tool. Jedná se o bezplatnou ulitlitu, kterou lze spustit v rámci Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, a Windows Server 2000. Nezapomínejte však přitom, že pokud skutečně chcete Váš počítač ochránit před malware, měli byste kromě předmětného nástroje pro odstranění škodlivého systému zároveň používat i kvalitní antivirový a antispywarový software.

Bezplatná ochrana Vašeho počítače

Chcete-li ochránit Váš počítač před různými bezpečnostními hrozbami, můžeme Vám jen doporučit software z našeho seznamu v sekcích "Nejlepší antispyware" a "Nejlepší antivirus". Hledáte-li přitom z finančních důvodů řešení bezplatná, měli byste v takovém případě zvážit instalaci více programů na Vašem počítači (antivirů a antispywarů). Doporučujeme Vám přitom stažení AVG Anti-virus Free Edition. Nalézt jej můžete zde: AVG Antivirus Free Edition . O jeho oblíbenosti a kvalitě svědčí více než 110 milionů spokojených uživatelů po celém světě; navíc je k dispozici zdarma. Preferujete-li z jakéhokoliv důvodu programy jiné, můžeme Vám jako vhodného kandidáta na bezplatný antivirus doporučit tyto: avast! Free Antivirus, Avira AntiVir free edition, BitDefender Free Edition.

avg logo

avira logo

avast logo

bitdefender logo

 Ujistěte se, že máte ve Vašem počítači nainstalován pouze jeden antivirový program, dva odlišné programy mohou případně způsobit komplikace.

Po instalaci a aktualizace některého z antivirového software byste měli pro zajištění bezpečnosti počítače stáhnout též druhotní ochranný software. Doporučujeme Vám přitom bezplatnou verzi Malwarebytes'Anti-Malware a Spybot-Search&Destroy.

spybot search and destroy logo

malware anti malware logo

 

Stáhnout a instalovat přitom můžete oba programy. Po skenování Vašeho počítače antivirovým softwarem (kompletní skenování počítače), nal Spybot-instalujte Search&Destroy, aktualizujte jej a skenujte počítač, nakonec spusťte aktualizaci Malwarebytes'Anti-Malware a opětovně Váš počítač proskenujte. Po tomto cyklu by Váš počítač již měl být prost virů, malwaru, spywaru, atd.

Co byste měli dělat, pokud není možné žádných z bezpečnostních programů spustit? (bezpečnostní software je blokován malwarem)

Před skenování Vašeho počítače jej spusťte v Nouzovém režimu s prací v síti:

1. Klikněte na Start, tlačítko Vypnout, klikněte na Restartovat, poté na OK. Během spouštění Vašeho počítače následně několikrát klikněte na klávesu F8, dokud se Vám nezobrazí nabídka Windows Advanced Option, ve které z výběru vyberete Nouzový režim s prací v síti.

Nouzový režim s prací v síti

2. Stáhněte si originální verzi antivirového a antispywarového software a spusťtě úplnou kontrolu počítače.

Manualní odstranění bezpečnostních hrozeb:

Následující návody se hodí pro případ, že preferujete odstranění bezpečnostních hrozeb z počítače ručně. Vemte přitom na vědomí, že většina škodlivých programů infikuje též záznamy v registrech operačního systému, přidává nevyžádané procesy, vytváří soubory .dll files, atd.

Jak vypnout úlohu?

Jak vymazat záznamy v registrech?

Jak odregistrovat soubory DLL?

Jak najít a smazat soubory?

Jak zakázat programy po spouštění?


Jak byste měli postupovat v případě, že nástroje automatického odstranění malware nedokázaly hrozbu bezpečnostní infekce rozpoznat a  eliminovat?

Pokud problémy Vašeho počítače stále přetrvávají, můžete:

 • Zaslat Vaše HijackThis záznamy na naše fórum, náš tým se Vám vynasnaží co nejlépe poradit.

Stáhněte si HijackThis. (Trend Micro HijackThis je bezplatná utilita, která vytváří záznamy o nastavení souborů a registrů ve Vašem počítači)

hijack this logoStáhnout

Instalujte HijackThis a následně jej spusťte. Klikněte na "Spustit kontrolu systému a uložit soubor se záznamy" a poté nahrajte Váš záznam na naše fórum.

hijack11.jpg hijack22.jpg

alt

Vemte prosím na vědomí, že HijackThis nerozlišuje špatné a dobré programy. V případě, že hodláte odstranit veškeré, touto utilitou provedené nálezy, můžete tato akce v budoucnu způsobit závažné problémy! Nejste-li zkušený počítačový uživatel, neprovádějte změny v nastavení Vašeho počítače. Vyhledejte informace od ostatních uživatelů a správců fóra na našem fóru.

Odstranění virů a malware

Tato stránka obsahuje informace, jak se malwarovým nebo virovým infekcím úspěšně vyhnout.

Odstranění malware